Bolończyki – rasowe towarzyskie psy

Informacje o Bolończykach

Bolończyki

Podstawowe informacje o bolończykach

Bolończyki to małe pieski. Wysokość w kłębie wynosi między 25-30 cm a ich waga zazwyczaj oscyluje w okolicach 2,5 – 4 kg. Budowa ich ciała jest zwarta, a długość ciała mierzona od łopatek do końca zadu jest równa wysokości w kłębie. Pieski są pokryte w całości białym długim i puszystym włosem, bez żadnych łat. Ich oczy są duże i czarne podobnie jak nos a uszy sztywne u nasady, lekko odstające, zwisające i długie.

Z racji swojego czasami niezbyt aktywnego trybu życia, umiłowania do spokojnych niezbyt męczących spacerów, należy uważać aby ich nie przekarmiać. Może to powodować tycie i problemy zdrowotne.

Szata i umaszczenie pieska

Włosy bolończyków układają się w puszyste loki. Są długie na całym ciele, jedynie w okolicach pyszczka są trochę krótsze. Umaszczenie jest zawsze w całości białe, bez żadnych łat.

Cechą charakterystyczną bolończyków jest fakt, że posiadaj one włosy a nie sierść jak inne psy. Każdy włos ma swój cykl życia. Martwe włosy których jest stosunkowo niewiele można bezproblemowo usunąć poprzez codzienne czesanie (które jest również dla pieska pieszczotą). W takim wypadku martwe włosy zostają na grzebieniu zupełnie jak u ludzi.

Śliczny pyszczek bolończyka

Śliczny pyszczek bolończyka

U bolończyków nie występuje również faza linienia co dodatkowo ułatwia utrzymanie czystości w mieszkaniu. Nie mamy problemów z sierścią na meblach i na ubraniach co przy białym umaszczeniu byłoby nie lada problemem. Dodatkowo włosy bolończyków nie stwarzają zagrożenia alergicznego i nie wymagają przycinania.

Temperament i charakter bolończyków

Bolończyk jest spokojnym (spokojniejszym niż większość biszonów), zrównoważonym i inteligentnym pieskiem. Lubi zabawy i wesołą atmosferę. Staje się wtedy energiczny i pełen radości jednak nie zawsze ma ochotę uczestniczyć w aktywnych zabawach. Czasem woli być po prostu bacznym obserwatorem. Zdecydowanie lubi też głaskanie, czesanie i inne tego rodzaju pieszczoty.

Pieski te przy każdej sposobności dążą do fizycznego kontaktu ze swoim właścicielem. Przez wieki uczone były, że ich miejsce jest na kolanach i tam czują się najlepiej. Nie ma więc mowy, że będą całymi dniami spokojnie siedzieć pod stołem lub przy nogach właściciela. Nie przepadają też za zbyt aktywnymi spacerami a spacery bez właściciela są dla nich koniecznością a nie przyjemnością. Nie lubią rozstawać się ze swoim Państwem.

Bolończyki przepadają za towarzystwem ludzi ze swojej rodziny, są jednak raczej powściągliwe w stosunku do obcych. Nie mają na szczęście tendencji jak inne małe pieski do zajadliwego szczekania. Są niezwykle wrażliwe i wyjątkowo oddane swojemu właścicielowi. Lubią być blisko niego również w nocy. Nie znoszą samotności, więc nie powinien być zostawiany na zbyt długo. Stają się wtedy smutne i zamyślone. Przywykły do tego, że są pełnoprawnymi członkami rodziny. Na szczęście ze względu na swoje rozmiary a także świetną adaptację do nowych warunków są to pieski, które można zabrać prawie wszędzie. Błyskawicznie przejmują w posiadanie nowy teren (np. na wakacjach) i jeśli tylko mają w pobliżu swoją rodzinę są wesołe i zadowolone.

Należy szczególnie uważać, aby bolończyk nie owinął nas sobie wokół palca. To inteligentny zwierzak, więc bardzo szybko znajdzie nasze słabe strony i wykorzysta je na swoją korzyść. Trzeba pamiętać, że to w dalszym ciągu pies i jak każdy inny pies potrzebuje odpowiedniego wychowania. Dobrze prowadzony od szczeniaczka wyrośnie na posłusznego towarzysza i idealnego kompana dla rodziny z dziećmi.

Post Navigation