Bolończyki – rasowe towarzyskie psy

Informacje o Bolończykach

Historia bolończyka

Bolończyk to stosunkowo stara rasa. Na temat pochodzenia Bolończyków wiadomości są sprzeczne i trudno jednoznacznie wskazać konkretne miejsce ich pochodzenia. Istnieje jednak pewna spójność która umiejscawia je w rejonie Morza Śródziemnego. Pieski te jak i inne z dużej rodziny biszonów mają wspólnego przodka, który wywodził się właśnie z tamtych rejonów. Wiadomo, że w okolicach XI wieku były już znane na terenie Włoch. Być może właśnie tam, a konkretnie w Bolonii pieski te zostały niejako ukształtowane na podobieństwo Bolończyków jakie znamy dzisiaj . Stało się to za sprawą wymieszania z rasą pudla, która to spowodowała zmiany w proporcjach i włosach.

Faktem jest również, że to właśnie z Bolonii rozpoczęły one niejako swoją ekspansję w różne rejony świata. Bolończyki zawsze były zwierzętami arystokracji i ludzi wysoko postawionych. Dzięki śnieżnobiałym kudłatym włosom i towarzyskiemu charakterowi były nieodłącznym elementem salonów ludzi z najwyższych sfer społecznych. Zdobiły wnętrza i cieszyły oczy swoich właścicieli.

Lata świetności bolończyków na dworach królewskich

Od XV wieku Bolończyki wędrowały z jednego dworu na drugi, od dworów szlacheckich aż po królewskie i wszędzie witane były z zachwytem i otwartymi ramionami. Gościły na dworach takich osób jak Król Filip II, Cosimo deMedici, Madame dePompatur czy Carycy Katarzyny Wielkiej. Zostały uwiecznione również na obrazach takich artystów jak Tycjan, Carpaccio, Goya czy Reynolds.

Przez kilkaset lat Bolończyki były uznawane za najmodniejszą rasę kanapową w Europie. Niestety potem nastąpiły dla nich ciężkie czasy. Najpierw pod koniec XVIII wieku stopniowo zaczęły być wypierane przez inne rasy małych piesków, a w szczególności pudla, a następnie upadek arystokracji w Europie doprowadziły do sytuacji, że XIX i XX wiek mógł być wiekiem ich całkowitego wyginięcia.

Odbudowa rasy bolończyk dzięki włoskim hodowcom

Na szczęście dzięki ciężkiej pracy hodowców z Włoch rasę udało się odbudować. Nie zamierzali oni pozwolić na wyginięcie swojej narodowej rasy. Na chwilę obecną Bolończyk nie jest już tak popularny. W Polsce istnieje zaledwie kilka hodowli bolończyków a i w pozostałych krajach Europy nie są one specjalnie popularne. Wyjątkiem tutaj jak nie trudno się domyślić są Włosi, gdzie rasa ta jest bardzo ważna już nie tylko wśród bogatych ludzi ale również wśród przeciętnego społeczeństwa.

Post Navigation